duminică, 21 noiembrie 2010

Alte vesti proaste privind indemnizatia pentru cresterea copilului

Indemnizatia pentru cresterea copilului ar putea sa fie acordata pentru cel mult un an, dar valoarea minima creste la 750 de lei, potrivit unui proiect de lege a Asistentei Sociale.
 Proiectul de Cod Social care va intra in prima lectura in guvern saptamana viitoare prevede ca parintii sa primeasca indemnizatia pe o perioada de maximum un an, fata de doi, cat este in prezent.Insa, parintii vor avea dreptul la concediu pana cand copilul implineste doi ani, dar a doua parte a acestuia va fi neplatita.
Mai mult, noua strategie sociala face diferenta intre parintii care obtin venituri impozabile si cei care au, fie au avut perioada asimilata cu venituri sau fara venituri. Astfel, parintii care au avut venituri pentru care au platit impozit vor primi o indemnizatie de 85% din media ultimului an, minimum 750 de lei si maximum 4.000.
Cei care au fost in somaj, concediu medical, pensie de invaliditate, somaj tehnic sau au lucrat in Uniunea Europeana vor primi o indemnizatie minima de 600 de lei.
Daca parintele frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar/universitar, se afla in concediu fara plata pentru participare la cursuri de formare si perfectionare profesionala sau a terminat serviciul militar, indemnizatia acordata de stat ar urma sa fie de 400 de lei.
De asemenea, cuantumul indemnizatiei "se majoreaza cu suma minima primita pentru primul nascut si se acorda pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere (750, 600, sau 400 lei).
                                  

sâmbătă, 20 noiembrie 2010

Simpozionul Naţional “Violenţa domestică ne poate lovi pe toţi”

violenta_domestica_thmb_3.jpg

Ieri 19 noiembrie, am avut deosebita placere de a participa la  simpozionul national“Violenţa domestică ne poate lovi pe toţi”, desfasurat la Iasi,care a marcat anticipat deschiderea campaniei celor 16 zile de activism pentru violenta domestica,o problema grava, ce ia amploare la nivel national.Proiectul a fost lansat de catre Organizatia femeilor social-democrate ,in parteneriat cu Departamentul pentru Egalitate de Sanse si Familie PSD . Manifestarile au debutat chiar inainte de 25 noiembrie, data declarata, de ONU, drept “Ziua Internaţională de Combatere a Violenţei asupra femeii”. Pentru ca “din păcate, acţiunile internaţionale de acest gen nu au corespondent in societatea romanească, Organizaţia de Femei Social-Democrate, a considerat că este oportun să fie puse in aplicare cateva proiecte pe această temă in săptămana 19-26 noiembrie, in filialele judeţene, din dorinţa de a face un pas important in demersul de aliniere la practicile şi eforturile depuse de comunitatea internaţională pentru combaterea violenţei in familie. Aceasta pentru conştientizarea societăţii despre faptul că violenţa domestică afectează atat femeile, cat şi bărbaţii, atat copiii, cat şi persoanele adulte, atat pe cei cu stare materială bună, cat şi pe cei cu o stare materială precară, cu alte cuvinte ne loveşte pe toţi. In cadrul simpozionului,s-a abordat problema violenţei domestice din punct de vedere religios, instituţional, legislativ şi au participat la dezbateri  reprezintanti ai Mitropoliaei Moldovei şi Bucovinei, Episcopiei Catolice, Primăria Iaşi, Inspectoratul Judeţean de Poliţie Iaşi, Poliţia Comunitară Iaşi, organizaţiile neguvernamentale, Universitatea Petre Andrei din Iaşi, Universitatea Al. I. Cuza Iaşi si treprezentante ale partidelor politice PNL,PC,PRM . 


Interventia mea in calitate de sustinator al legislatiei in domeniu violentei,senator in comisia egalitate de sanse si vicepresedinte al Departamentului Egalitate de Sanse si Familie PSD,a fost de informare a stadiului in care se afla cele 3 initiave legislative de modificare a legii 217/2003 privind violenta in familie(material postat anterior-Cu sau fara ordin de restrictie in privinta violentei in familie.)
Interesanta a fost vizitarea centrului rezidential Hecuba-pentru mame si copii aflati in dificultate.Centrul ofera conditii de viata decente si un mediu securizat pentru mame aflate in dificultate pentru a -si putea construi un viitor.De fapt Iasul  este un exemplu, model de administratie care a acordat atentie tuturor categoriilor sociale dezavantajate..




La eveniment au fot prezente reprezentante OFSD din toate judetele tarii ,impreuna cu presedinta OFSD,europarlamentarul  Rovana Plumb care a sustinut ca:
'Trăim într-o societate bolnavă, care se confruntă cu o reformă bolnavă, ca urmare a politicilor duse în această perioadă şi care se accentuează, din punct de vedere al lipsei de orientare, către toate categoriile sociale. (...) România trăieşte, din păcate, încă, într-o mentalitate în care violenţa domestică este la ea acasă. Chiar dacă sărbătorim, pe 1 şi 8 martie, Ziua femeii, o singură zi nu este de ajuns, pentru că, în fiecare minut, în România, două femei cad victime acestei violenţe în familii. Statistica arată un număr crescut de persoane - 12.500 - care au avut curajul să recunoască faptul că au trecut prin această formă de manifestare.

A precizat deasemeni ca va face demersuri pentru reorientarea campaniilor care vizează violenţa domestică şi traficul de carne vie spre consilierea victimelor, astfel încât acestea să poată începe o nouă viaţă. Ea a menţionat că, la nivel european, se lucrează la o directivă de instituire a unui ordin de protecţie a victimei de violenţele agresorului, iar în România la o serie de legi privind ordinul de restricţie şi protecţie a victimei violenţei domestice.

 Rovana Plumb a arătat că la nivel european, dar şi în România violenţa domestică este un flagel, care s-a transformat într-o stare de normalitate.
Este o actiune cred ca fiecare judet va organiza actiuni cu tema violentei in perioada aceasta.La Bucuresti ,in 8 decembrie , voi organiza  la Palatul Parlamentului o actiune pa aceeasi tema ,prin Comisia egalitate de sanse in parteneriat cu doua ONG-uri-Grado si Transcena.(detalii pe parcurs)

vineri, 19 noiembrie 2010

Promovare petitie: "Reabilitarea podului din Garleni si ridicarea restrictiilor de circulatie"

Va rog sa sprijiniti acest demers.Semnati petitia online:http://www.petitieonline.ro/petitie-p21237044.html


Dupa mai multe incercari de a aduce pe masa guvernantilor inca o prioritate a judetului Bacau,ramasa ca promisiune pentru viitor,am apelat la spiritul comunitar al bacauanilor pentru a trage un semnal de alarma asupra faptului ca sunt lucruri care nu pot fi amanate la nesfarsit.
Raspunsul ministerului la interpelarea din iunie 2009:,,prin expertiza tehnica a podului peste raul Bistrita de pe DN 15 ,situat in localitatea Garleni-judetul Bacau ,au fost constatae degradari majore in structura acestuia,care pune in pericol siguranta circulatiei rutiere si a podului insasi,pentru care s-a luat masura preventiva de introducere a restrictiilor de circulatie.Pentru reabilitarea podului in discutie  a fost elaborat studiu de fezabilitate si incepand cu 2005,acest obiectiv a fost inclus in diverse programe de reparatii care nu au fost finalizate din cauza lipsei surselor de finantare.Actualmente podul este inclus in programul de finantare POS-T,FEDR,fiind in curs de elaborare documentatia de accesare a fondurilor conform Ghidului Solicitantului.
 Pentru ca nici in 2010 nu s-a intamplat nimic cu acest pod,continuand doar degradarea lui,am reluat demersul printr-o noua interpelare la care primesc-doar un alt raspuns din care aflu ca: ,,in anul 2009 ,a fost semnat un contract pentru actualizarea studiului de fezabilitate existent,care se afla in faza de obtinere a avizului Consiliului Tehnico-Economic.Pentru executarea lucrarilor de consolidare si reparatii,CNADNR a propus ca podul de pe DN 15 sa fie inclus intr-un pachet de 7 poduri,in vederea promovarii in programul de finantare POST-FEDR.
Din pacate in acest moment nu mai sunt fonduri disponibile pe componenta rutiera FEDR,asfel incat promovarea altor obiective este,deocamdata,conditionata de lipsa finantarii.
Pana cand va fi posibila demararea lucrarilor(pana cand?...),administratorul drumului se ingrijeste de intretinerea permanenta a semnalizarii verticale din zona si a amenajarilor de restrictionare a circulatiei pe pod. 
Poate semnatarii acestei petitii,care imi doresc sa fie cat mai multi ,vor lamuri pe cei in drept ca obiectivul pod-Garleni este unul de interes major pentru zona.

joi, 18 noiembrie 2010

Cu sau fara ordin de restrictie in privinta violentei in familie




,,Nimeni nu are dreptul să privească o altă persoană de sus, decât atunci când se apleacă şi îi întinde o mână pentru a o ajuta să se ridice.”

Precizari privind adoptarea tacita a proiectului de lege pentru modificarea şi completarea Legii 217/2003 privind prevenirea şi combaterea violenţei în familie

Ca sustinator al propunerii legislative pentru modificarea şi completarea Legii 217/2003 privind prevenirea şi combaterea violenţei în familie, ca participant si organizator a diverse actiuni,dezbateri pe aceasta tema,imi revine obligatia de a aduce precizari cu privire la modul in care au fost dezbatute si adoptate cele trei initiative legislative ale parlamentarilor aflate pe ordinea de zi in Senat.
Conform programului legislativ,Guvernul avea obligatia, ca pana in aprilie 2009 sa modifice şi completeze Legea 217/2003 privind prevenirea şi combaterea violenţei în familie.
Mai mult , in  martie 2009,Senatul a adoptat o lege de modificare si completare a legii 217/2003 care a fost respinsa de catre Camera Deputatilor.
Obiectivul de reglementare a acestei legi era de modificare si completare a legii 217/2003,in sensul includerii unor mijloace de  drept civil,respectiv ordinul de protectie ,a ordinului de restrictie printre mijloacele de drept penal,dezvoltand astfel proceduri judiciare precise,rapide si eficiente pentru rezolvarea cazurilor extreme.Deasemenaea se propunea eficientizarea activitatii autoritatilor care au cunostinta despre comiterea unui caz de violenta in familie,pentru sustinerea si consilierea victimilor pentru a uza de mijloace legale in vederea sanctionarii cazurilor de violenta.
Desi erau modificari asteptate ,MMFPS nu sustine proiectul de lege motivand ca unele modificari propuse prin aceasta initiativa legislativa au fost deja incluse in proiectul de Lege privind modificarea şi completarea Legii 217/2003 privind prevenirea şi combaterea violenţei în familie,care urmeaza a fi inaintata de catre Guvern Parlamentului in luna aprilie 2009.
Reprezentantul MMFPS,prezent la dezbateri subliniaza faptul ca are in vedere o reorganizare a ministerului si implicit a ANPF,pe care a desfiintat-o dupa aceea,precum si faptul ca ,in cursul lunii aprilie,noul proiect de lege va fi prezentat Parlamentului si va fi corelat cu prevederile noilor coduri juridice.
Ei, nimic din toate acestea nu s-a intamplat din partea Guvernului.Pe structura acestui proiect de lege respins ,au aparut 3 initiative legislative avand ca semnatari parlamentari din toate partidele parlamentare,reprezentand mai mult sau mai putin unul dintre partide.
Surprinzator este ca ,dupa saptamani de asteptare,primeste sustinerea Guvernului initiativa grupului preponderent PDL(L 370/2010) .Nimic nu ar fi  de comentat daca ne gandim ca alta initiativa decat aceasta este mai completa si este pusa in corelare cu directivele UE( pentru care am solicitat plenului dezbaterea in regim de urgenta ,tocmai pentru a discuta impreuna cele 3 initiative ),daca observatiile nu ar fi fost mereu altele si daca Guvernul nu s-ar fi exprimat in raportul de sustinere- prin modificarea fiecarui articol din initiativa,modificari care nu fac referire la articolele proiectului de lege pentru care s-a cerut punct de vedere ,ci la articole din legea 217/2003.
Observatiile in prima interpretare arata ca ,,pe fond:
-s-a avut in vedere introducerea  doar a ordinului de restrictie(ordinul de interdictie ar fi imperios in cazul in care ordinul de restrictie a fost incalcat)
-exista in textul propunerii legislative puncte care nu pot fi luate in considerare deoarece nu apar modificari ale legii de baza cu referire la un articol expres ci sunt enuntate dorinte de modificare a unei sintagme ce se regasesc pe tot cuprinsul legii.Din punct de vedere al tehnicii legislative nu poate fi considerata parte din propunerea legislativa-ex punctul 7 al propunerii legislative.,,
In sedinta urmatoare se constata in continuare lipsa punctului de vedere din  partea Guvernului,termenul de adoptare tacita la 24 de zile de la reluarea activitatii Senatului ,in septembrie ,dupa vacanta parlamentara si se propune un raport de admitere cu amendamente ,iar pe motivatia ca nu exista punct de vedere din partea Guvernului ,se propune o amanare fara discutii pentru a avea timp suficient de studiu ,respectiv de depunere a amendamentelor.

In 29.09.2010 apare punctul de vedere al Guvernului ,in 12.10.2010 se aproba in Biroul Permanent prelungirea termenul de adoptare tacita de la 45 la 60 de zile,dupa care din cauza altor prioritati, nu mai apare pe ordinea de zi a comisiei de munca, in schimb apare pe ordinea de zi la plenul Senatului,din  9.11.2010 in care se constata termenul de adoptare tacita.
In concluzie legea ajunge in dezbaterea Camerei in forma propusa de catre initiatori,fara a cuprinde observatii detailate in 12 pagini( incepand cu titlu chiar) ,din partea  Consiliului Legislativ ,cat si  modificarile Guvernului pentru fiecare articol in parte detailate in cuprinsul a 9 pagini. Adoptarea uneia dintre initiative ,fara a fi posibila dezbaterea comun a celor trei initiative,ma determina sa fac referire doar la reglementarile introduse de catre aceasta (L 370/2010).
Prevederile proiectului de lege (L 370/2010)adoptat de Senat:
Victima violentei in familie ar putea avea dreptul sa se adreseze instantei judecatoresti pentru a obtine ORDINUL DE PROTECTIE cu caracter provizoriu, instanta putand sa dispuna una sau mai multe din urmatoarele masuri:
-sa interzica agresorului sa ramana sau sa revina in locuinta comuna sau sa dispuna evacuarea temporara a agresorului.

-
să oblige agresorul să acopere anumite costuri care sunt suportate sau vor fi în mod cert suportate de victimă, cum ar fi cheltuieli medicale, cheltuieli de judecată şi executare, cheltuieli generate de adăpostirea şi asistenţa victimei.

- să ia măsuri vremelnice cu privire la
încredinţarea copiilor minori, obligaţia de întreţinere, prestaţiile sociale.
ORDINUL DE RESTRICTIE,cea dea doua masura importanta,reprezinta o masura de siguranta speciala, prin careconform prevederilor proiectului de lege instanta poate dispune ;
-evacuarea agresorului din domiciliu comun cu victima,
-pastrarea distantei  minime de 200 de metri fata de persoana vatamata, de domiciliul si locul de munca al acesteia,
- interzicerea oricarui contact telefonic, prin corespondenta sau în orice alt mod cu aceasta.
-obligativitatea ca agresorul sa urmeze un program de consiliere psihologica
Despre aceasta,Guvernul nu considera oportuna si necesara  introducerea unei proceduri noi,respectiv ordinul  de restrictie ,motivatie determinata de recenta adoptare a  Codului de procedura penala. Pentru aceasta trebuind sa se pronunte Consiliul Superior al Magistraturii,dupa analiza Comisiei din cadrul Min.Justitiei care lucreaza la proiectul de lege de punere in aplicare a noului Cod de procedura penala si care va stabili in ce masura dispozitiile procedurale din aceasta lege vor fi mentinute,modificate sau abrogate,prilej cu care se va pune in discutie  si instituirea procedurii  ordinului de restrictie din aceasta propunere legislativa.
Cert este ca modificarea  si completarea  legii 217/2003 ramane in dezbaterea Camerei Deputatilor.
Ordinul de protectie respectiv de restrictie, ca dispozitii procedurale noi de competenta instantelor judecatorestica vor face obiectul unei  analize care va putea insemna (asa cum intelegem din motivatia Guvernului ),o initiativa legislativa a Guvernului.Oricum legislatia in domeniu apartinand tarilor UE cuprinde aceste reglementari si Roamnia trebuie sa accepte ca violenta este o problema de interes major  care ia amploare,ca aceata trebuie sa se regasesca pe  agenda guvernantilor ca abordare,implicare si rezolvare.Violenta asupra femeii ,copilului -violenta in general constituie o grava incalcare a drepturilor omului si a demnitatii umane.

marți, 16 noiembrie 2010

Senatul in susţinerea persoanelor cu handicap

Astazi,Senatul a adoptat cu 55 de voturi pentru, 48 împotrivă şi 3 abţineri,initiaiva legislativa de modificare a Ordonantei de Urgenta nr.195/201 privind repartizarea profotului Companiei Nationale Loteria Romana SA.Astfel se urmareste sustinerea persoanelor cu handicap prin directionarea fondurilor Loteriei Romane exclisiv pentru plata prestatiilor sociale ce revin persoanelor incadrate in grad de handicap,construirea de centre de recuperare,centre respiro,locuinte protejate pentru copii si adulti cu handicap asigurarea transportului gratuit precum si asigurarea fondurilor pentru reinserţia socială şi profesională.
In prezent profitul Companiei este repartizat in proportie de minim 60% MDRT,pentru finantarea constructiei de locuinte pentru tineret si sali de sport,finantarea activitatii sportive,precum si la promovarea culturii scrise.
Raportul cu amendamente a fost respins,fapt care face ca proiectul de lege sa ajunga in dezbaterea Camerei Deputatilor in forma propusa de initiatori.
Prin amendamente admise in urma dezbaterii in comisii se stabilise:diminuarea de la 60% la 40% a sumei destinate finantarii constructiei de locuinte,utilizarea unui procent de 10% pentru persoanele cu handicap,5% pentru activitatea din domeniul educatiei si sportului,5% pentru asistenta de sanatate publica.
Senatorul PSD Elena Mitrea, in calitate de coinitiator a susţinut proiectul de lege si a reamintit ca Loteria Romana,a fost înfiinţată în 1883 de catre regele Carol, ca mijloc de binefacere pentru persoanele aflate in nevoie,iar in 1906 prin lege se constituie fondul de asistenta sociala si sanitara,pentru colectarea de fonduri de pe urma viciului.
Guvernul nu susţine iniţiativa legislativă,desi printre initiatori se regasesc miniştrii Ioan Ariton si Ioan Botiş- Finante respectiv Munca,la vremea depunerii initiativei sustinand in calitate parlamentari .
Senatorul Elena Mitrea solicita intelegere pentru un vot favorabil avand in vedere ca persoanele cu dizabilitati sunt o categorie defavorizata,iar situatia actuala din Romania nu face decat sa inrautateasca situatia lor ,daca ne gandim la costurile zilnice pentru medicamente ,hrana ,utilitati ,la intarzierile la plata a drepturilor persoanelor cu dizabilitati,dar si a asistentilor sociali care au in grija aceste persoane,fara sa mai amintim de prevederile ordonantei prin care se are in vedere reducerea indemnizatiei atat pentru persoanele cu dizabilitati cat si pentru asistentii sociali.

sâmbătă, 6 noiembrie 2010

Inca viu-Adrian Paunescu


luni, 1 noiembrie 2010

Programe pentru protecţia familiei şi a drepturilor copilului

IATA UN PRIM SEMNAL din partea ministerului.Pentru prima data dupa mult timp vorbeste despre VIOLENTA IN FAMILIE.

Protectie sociala , azi.

Executivul a aprobat programele de interes naţional în domeniul protecţiei familiei şi a drepturilor copilului pentru perioada 2010-2012.
Actul de aprobare îl constituie Hotărârea Guvernului nr.1007/2010, publicată în Monitorul oficial nr.717 din 27 octombrie 2010.

Prin recenta Hotărâre au fost aprobate două programe, şi anume:
Programul: "Închiderea instituţiilor de tip vechi şi înfiinţarea de centre de recuperare, de case de tip familial şi/sau apartamente", având drept obiectiv creşterea numărului de case de tip familial şi apartamente şi reducerea numărului de instituţii de tip vechi. Programul se derulează pe o perioadă de 3 ani, pe bază de proiecte cu durată de maximum 24 de luni, dar nu mai târziu de 31 decembrie 2012, din care cel puţin 3 luni vor fi destinate funcţionării serviciilor nou-create.
Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale asigură fondurile necesare, defalcate pe fiecare an din intervalul de timp care face obiectul aprobării. Prin acest program, în care principalii aplicanţi eligibili sunt direcţiile generale de asistenţă socială şi protecţia copilului, se urmăreşte realizarea de case de tip familial şi apartamente cu destinaţie specială, înfiinţarea de centre de recuperare, iar  cel putin 300 de copii să poată beneficia de îngrijire în casele şi apartamentele nou-create.
Programul "Intervenţie în situaţii de violenţă în familie", respectiv întărirea capacităţii direcţiilor generale de asistenţă socială şi protecţia copilului de intervenţie în situaţii de violenţă în familie. Programul se derulează pe o perioadă de 3 ani, programele urmând să aibă o durată de maximum 24 de luni, cel mai târziu până la 31 decembrie 2012, din care cel puţin 9 luni vor fi destinate funcţionării serviciilor nou-create.
Aplicanţii eligibili principali sunt direcţiile generale de asistenţă socială şi protecţia copilului, cu parteneri din rândul organismelor private acreditate care desfăşoară activităţi în domeniul protecţiei drepturilor copilului şi al protecţiei speciale a acestuia, precum şi al prevenirii şi combaterii violenţei în familie.
Metodologia de evaluare, selectare şi de finanţare a proiectelor pentru înfiinţarea de centre de recuperare, de case de tip familial şi/sau apartamente se aprobă în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a acestei hotărâri, prin ordin al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale.
Proiectele trebuie să îndeplinească cerinţele prevăzute în ghidurile solicitantului, specifice fiecărui program de interes naţional şi aprobate prin ordin al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale.
Monitorizarea implementării proiectelor în cadrul programelor de interes naţional în domeniul protecţiei familiei şi a drepturilor copilului se asigură de către Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale, prin compartimentul său de specialitate.
*
Cadrul legal este dat de:
- Legea nr.272/2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului, cu modificările ulterioare;
- Ordonanţa Guvernului nr.68/2003 privind serviciile sociale, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.515/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
Trebuie avută în vedere, de asemenea, Norma metodologică de aplicare a O.G.nr.68/2003, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr.539/2005, prin care s-a aprobat şi Nomenclatorul instituţiilor de asistenţă socială şi structura orientativă de personal, precum şi Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a instituţiilor de asistenţă socială.,,
LegeStart.ro