miercuri, 29 septembrie 2010

Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului

La solicitarea mamicilor care isi primesc cu mari intarzieri indemnizatia pentru cresterea copilului ,am raspuns cu initierea unui proiect de lege care a fost adoptat de plenul Senatului in sedinta de luni 20 septembrie . Actul normativ va introduce o disciplina mai riguroasa in domeniul prestatiilor sociale si sper ca aplicarea dupa adoptarea in Camera Deputatilor,va aduce reglementarea dorita. Astfel mamicile nu vor mai fi nevoite sa astepte 5-6 luni dreptul financiar de care depinde in multe cazuri hrana ,traiul zilnic al copilului si chiar al familiei,daca ne gandim ca este poate chiar unica sursa de venit indemnizatia acordata dupa nasterea copilului.
Stenograma sedintei plenului privind:dezbaterea Propunerii legislative pentru completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului. (L334/2010)

Propunerea legislativă completează Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, adoptată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007.

Această iniţiativă vizează stabilirea pentru intrarea în plată a indemnizaţiei, stimulentului şi alocaţiei de stat pentru copii în termen de cel mult 45 de zile de la data la care persoanele îndreptăţite au depus cererea la primăria în rază căreia îşi are domiciliu, precum şi sancţionarea depăşirii acestui termen.

Prin amendamentul adoptat la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială, termenul a fost prelungit la 60 de zile şi a fost eliminat articolul privind sancţionarea.

Avizul negativ al Guvernului are ca motivaţie existenţa reglementărilor prin normele metodologice de aplicare a ordonanţei de urgenţă. Ori, consider că introducerea unui termen limită în cuprinsul legii nu face decât să stopeze tergiversarea, menţionând că iniţiativa legislativă este rezultatul sesizărilor părinţilor care s-au confruntat în mod cert cu această problemă, şi anume întârzieri de 5 sau chiar 6 luni de zile.

Proiectul a fost adoptatcu 73 de voturi "pentru" si trei "impotriva" ,fapt pentru care multumesc colegilor care au inteles importanta reglementarii prin care autoritatile sunt obligate sa inceapa plata pentru indemnizatiile de crestere a copilului in termen de 60 de zile de la data inregistrarii actelor la primarie.

Legea va merge acum la Camera Deputatilor pentru dezbatere.

duminică, 26 septembrie 2010

Zilele comunei Buhoci


Chiar daca nu am fost pe tot parcursul evenimentului am cunoscut oameni care se implica cu suflet in viata comunitatii.Sunt alaturi de Rodica Odobisteanu,o primarita care a trait zile de groaza pana a demonstrat ca femeile sunt puternice si de Irina Sabau o tanara talentata ,cu suflet si daruire care promoveaza si sustine tinere talente fara orizont intr-o lume tot mai debusolata.

Conferinta Judeteana a Organizatiei de Femei PSD Bacau




Sambata 25 septembrie la Bacau a avut loc Conferinta Judereana a Organizatiei Femei,conferinta de alegeri la care a participat Presedinta organizatiei de femei la nivel national Rovana Plumb.Alaturi de noi s- aflat Dragos Benea –presedintele CJ,deputatul Gabriel Vlase si parte din consilierii judeteni.Atmosfera a fost una mai mult decat calda,prieteneasca ,s-au transmis mesaje de unitate si solidaritate si s-a desprins concluzia clara ca femeile trebuie sa-si asume responsabilitati, sa aiba curajul de a patrunde in lumea politica ,pentru ca se simte nevoia unei prezente feminine consistente.Femeile sunt responsabile,constiincioase,loiale si tara are nevoie de implicarea femeii in pozitii de decizie.Felicit si pe aceasta cale pe d-na Markis si pe toate doamnele care au contribuit la realizarea unui evenimet reusit.

  






sâmbătă, 25 septembrie 2010

Patronatul Femeilor de Afaceri la Buhusi

Vineri 24 septembrie am participat la o prima intalnire cu agenti economici in vederea constituirii Patronatului Femeilor de Afaceri-FEMEI DE AFACERI-BACAU-filiala a Uniunii Nationale a Patronatelor cu Capital Privat din Romania.
Initiativa apartinei d-nei Nadia Isaila-Asociatia Repere Bacau. Am fost acolo pentru sprijin si sustinere,intarind ideea de asociere in scopul apararii si promovarii intereselor femeilor in mediu de afaceri la nivel local si national.Deasemeni posibilitatea initierii unor actiuni de informare,pregatire profesionala,consiliere in demararea unei afaceri,precum si dezvoltarea networkingului(relationarea)intre acestea si ceilalti agenti economici la nivel local,national si international.Si nu in ultimul rand ca importanta si necesitate -initierea,realizarea ,derularea,implementarea de proiecte si programe pentru femei in domeniile antreprenorial,patronal,social,economic si alte domenii de interes pentru femeile de afaceri.
S-au propus domeniile de activitate,programul de activitati si se asteapta reactia participantelor putin neincrezatoare.Sa speram ca vor intelege ca nu totdeauna cei care te cauta vin sa-ti ia ceva si ca prin aceasta vor primi un sprijin in activitatea lor.De multe ori faptul ca nu te stii singur iti da putere si curaj sa mergi mai departe.Invit pe aceata cale toate domnele sa aiba curaj si deschidere catre nou si sa nu uite ca numai impreuna suntem mai puternice.

Dezbatere initiata de Institutul pentru Politici Publice Bucuresti

Joi 23 septembrie am participat la o dezbatere pe marginea proiectului de lege pentru asigurarea conditiilor de externalizare a serviciilor de asistenta sociala.
Institutul pentru Politici Publice a initiat un grup de lucru care analizeaza oportunitatea initierii unui proiect de act normativ pentru asigurarea conditiilor de externalizare a serviciilor de asistenta sociala.
Practica externalizarii sau a furnizarii de servicii publice in parteneriat cu entitatile private de profil,este un fenomen relativ frecvent intalnit in plan local,insa aceste colaborari nu s-au facut de o maniera sustenabila pe termen lung,ci mai degraba prin solutii legislative artificiale identificate de autoritatea publica.

Se doreste acum stabilirea unor criterii clare si uniform valabile in toata tara privind calitatea serviciilor si modul in care acestea contribuie la integrarea sociala a persoanelor provenind din categoriile defavorizate.Au participat ONG-uri si DGASPC Tulcea,Bucuresti ,Dambovita,Arad,Vaslui,reprezentanti ai MMFPS-secretar de stat N.Ivaschescu,Camera Deputatilor-deputat Cristina Pocora,si eu din partea Senatului in calitate de membra a comisiei munca familie si protectie sociala.Discutii au fost lungi,pro si contra.Vor fi si alte dezbateri pe textul proiectului de lege.

Susanne Kastner impreuna cu femeile social-democrate


Intalnirea d-nei Susanne Kastner ,vicepresedinta Budestag-ului german cu femeile social-democrate intr-o dezbatere pe tema-CONDITIA FEMEII IN CRIZA ACTUALA SI PROVOCARILE POLITICE ALE VIITORULUI .

Inceputul de saptamana a fost marcat si de vizita in Romania a d-nei Susanne Kastner,vicepresedinta Budestag-ului german,presedinta a Comisiei pentru aparare, presedinta Grupului de prietenie Romania-Germania.Discutiile la nivel de reprezentare a Senatului au avut ca subiect primordial criza economica actuala si evolutiile relatiei dintre Romania si Germania.In plus , faptul ca, Angela Merkel ,Cancelarul german si-a anuntat vizita la Bucuresti,demonstreaza o data in plus, interesului Germaniei pentru evolutia din Romania si pentru relatiile dintre cele doua tari.
Am apreciat si ne-am bucurat de timpul alocat unei intalniri a doamnei Susanne Kastner cu un grup de femei din PSD ,printre m-am regasit si multumesc pe aceasta cale fundatiei Friedrich-Ebert.In dezaterile care au durat cca.3 ore am aflat cum Germania si-a pregatit masurile cu care a intampinat criza economica si l-a care a lucrat inainte ca aceasta sa ajunga in tara lor.Ne-a prezentat parte din masurile aplicate poporului german-de reducere a programului de lucru si nu de disponibilizare in masa asa cum s-a intamplat si continua sa se intample in Romania,de masurile sociale suportabile aplicate unei populatii care are un standard de viata ridicat in comparatie cu populatia Romaniei,de masurile economice pentru IMM-ri si agenti economici care nu au ajuns la faliment asa cum se intampla la noi,unde cei care nu si-au inchis inca portile asteapta cu infrigurare masuri care sa le asigure supravietuirea in nici un caz prosperitatea.
Am rugat-o pe d-na Kastner cat in gluma cat in serios sa faca loc in programul domniei sale pentru o vizita cu presedintele sa-i spuna tot ce ne-a povestit noua poate in al doisprezecelea ceas observa ca poporul roman a ajuns la limita suportabilitatii.



Un vot pentru Teiul lui Eminescu din Copou!


Am trait in Iasi anii studentiei.O parte din tineretea mea a ramas acolo,asa ca ma alatur iesenilor la vot.

Teiul a fost inscris pe site-ul www.arboreleanului.ro intr-o competetie alaturi
de alti 11 arbori din tara.

Fundatia pentru Parteneriat din Miercurea Ciuc organizeaza, in perioada 15
august-31 octombrie 2010, o competitie pentru desemnarea "arborelui anului",
oferind un singur premiu de 3.000 lei pentru "ingrijirea arborelui cistigator
sau a imprejurimilor acestuia".

Asociatia Dendro-Ornamentala "Anastasie Fatu" din Iasi inca din data de 29 iunie
2010 a primit confirmarea pentru inscrierea in aceasta competitie a doi arbori,
printre care si Teiul lui Eminescu. Dupa data de 15 august a.c., organizatorii
au selectat un numar de 12 arbori finalisti, fiind alesi atit Teiul lui Eminescu
(440 ani), cit si Parul lui Sticea din Ciohorani (600 ani), reprezentind cele
doua propuneri ale noastre.

Fisierele cu cei 12 arbori finalisti au fost postate pe site-ul programului
www.arboreleanului.ro incepind cu data de 10 septembrie a.c., pentru votul
online, iar dupa data de 31 octombrie a.c. va fi declarat cistigator al
competitiei arborele cu cele mai multe voturi.

Teiul lui Eminescu, aflat intr-o stare avansata de batrinete, dar care si in
acest an a inflorit abundent, pare sa se afle inca intr-o stare de vegetatie
stabila. El a devenit un obiectiv turistic foarte atractiv nu numai pentru
romani, dar si pentru moldovenii de peste Prut, ucrainenii vorbitori de limba
romana, israelienii plecati din Romania etc., ajungind un simbol al poeziei romanesti.

Va rog dati un vot pentru Teiul lui Eminescu.